V mesiaci jún OIK Bohunice uskutočnila pracovnú cestu do rumunskej jadrovej elektrárni Cernavoda )nachádza sa cca 160 km od hlavného mesta Bukurešť). V elektrárni účastníkov prijal riaditeľ elektrárne, ktorý oboznámil s technickými parametrami a celkovým vývojom elektrárne a jadrovej energetiky ako celku. Následne účastníci absolvovali prehliadku kontrolovaného pásma, ktoré je rozdelené na zóny 1 a 2, trenažér blokovej dozorne a potom aj priamo blokovú dozorňu s prevádzkujúcim personálom.
Jadrová elektráreň Cernavoda vyrába približne 20% elektrickej energie v krajine. Využíva technológiu reaktora CANDU od spoločnosti AECL , pričom využíva ťažkú vodu vyrobenú v Drobeta-Turnu Severin ako svojho neutrónového moderátora a ako jeho chladiace činidlo. Voda z Dunaja sa nepoužíva na chladenie aktívnej zóny (jadrového paliva).
Využívaním jadrovej energie je Rumunsko schopné každoročne znížiť svoje emisie skleníkových plynov o viac ako 10 miliónov ton. [ potrebná citácia ]
Projekt začal v roku 1978 a elektráreň bola navrhnutá v Kanade Atómovou energiou Kanady Limited v 80-tych rokoch minulého storočia a bola uzatvorená počas komunistickej éry . Pôvodným plánom bolo vybudovať päť jednotiek a naplánovať ich uvedenie do prevádzky od roku 1985. Jednotky 1 a 2 sú v súčasnosti v prevádzke. Na tom istom mieste existujú tri ďalšie čiastočne dokončené reaktory CANDU, časť projektu sa zastavila na jeseň režimu Ceauşescu, pričom ich práca sa zastavila od 1. decembra 1990.
CNE-INVEST je zodpovedný za uchovávanie jednotiek 3-5.
Prvý blok, typ CANDU 6, bol dokončený v roku 1996 a vyrába 705,6 MW elektrickej energie. Jeho plánované uvedenie do prevádzky však bolo okolo roku 1985.
V roku 1996 bol uvedený do prevádzky a začal pracovať na plný výkon a od roku 2005 má rekordnú kapacitu 90 percent.
Konzorcium AECL a Ansaldo Nucleare v Taliansku , spolu s Nuclearelectrica (SNN) SA, rumunskou verejnoprospešnou spoločnosťou, bolo zmluvne zaviazané v roku 2003 na riadenie výstavby čiastočne dokončenej elektrárne 2. bloku a jej uvedenie do prevádzky.
O štyri roky neskôr, druhý blok, ďalší reaktor CANDU 6, dosiahol kritickosť 6. mája 2007 a 7. augusta bol pripojený k národnej sieti. Začala svoju činnosť s plnou kapacitou 12. septembra 2007 ktorá tiež vyrába 706 MW.
Druhý blok bol oficiálne zadaný v piatok 5. októbra 2007 počas slávností, na ktorých sa zúčastnili rumunský premiér Călin Popescu-Tăriceanu a vyšší úradníci z Atomic Energy of Canada Limited (AECL)Vďaka tomu je stanica CNE-Cernavoda tretím najväčším výrobcom elektrickej energie v krajine .
Jednotky 3 a 4
Očakávalo sa, že bloky 3 a 4 budú reaktory CANDU 6 s podobným dizajnom ako 2. blok a každá bude mať kapacitu 720 MW. Odhaduje sa, že projekt bude trvať až šesť rokov po podpísaní zmlúv.
V štúdii uskutočniteľnosti, ktorú uskutočnili spoločnosti Deloitte a Touche , by najekonomickejšie realizovateľným scenárom bolo vybudovanie oboch fáz súčasne s odhadovanými nákladmi vo výške 2,3 miliardy EUR.
Dňa 20. novembra 2008 sa Nuclearelectrica , ArcelorMittal , ČEZ , GDF Suez , Enel , Iberdrola a RWE dohodli na vytvorení spoločnej spoločnosti zameranej na dokončenie, uvedenie do prevádzky a prevádzku blokov 3 a 4. Spoločnosť s názvom Energonclear bola zaregistrovaná v marci 2009.
20. január 2011, GDF Suez , Iberdrola a RWE sa stiahli z projektu po ČEZu, ktorý už v roku 2010 odišiel, s odvolaním sa na „Ekonomické a trhové neistoty súvisiace s týmto projektom, ktoré väčšinou súvisia so súčasnou finančnou krízou, nie sú zosúladené s kapitálovými požiadavkami nového projektu jadrovej energetiky. Nuclearelectrica zanechala veľkú väčšinu podielu na projekte, čo viedlo k hľadaniu ďalších investorov. V novembri 2013 podpísala Čína General Nuclear Power Corp. (CGN) dohodu o investovaní do projektu na nezverejnenej úrovni. Krátko na to AcelorMittal a Enel oznámili plány na predaj svojich podielov.
V roku 2016 rumunská vláda podporila vytvorenie spoločného podniku vedeného Čínskou všeobecnou jadrovou energiou (CGN) s cieľom napredovať v projekte. Vytvorí sa spoločný podnik, ktorého väčšinovým vlastníkom je CGN.
Jednotka 5
V súčasnosti neexistujú žiadne plány na dokončenie 5. bloku. Avšak, možnosť dokončenia stavby ako poznamenal riaditeľ elektrárne zostáva.
Stretnutia v JE sa zúčastnil i starosta mesta Cernavoda, ktorý poinformoval o lokalite a o spolupráci s jadrovou elektrárňou.
Účastníci pracovnej cesty navštívili i Bukurešť, kde si prezreli i rumunský parlament a centrum mesta.
PhDr. Július Zemko
predseda OIK Bohunice
ZMO, región JE Jaslovské Bohunice
Sídlo združenia a kancelárie:
Ulica Paulínska 513/20, 917 01 TRNAVA