Hlavným odborným programom bola návšteva podzemných priestorov výskumného pracoviska SÚRAO (Správa úložísk rádioaktívneho odpadu) Bukov a prieskumnej štôlne ČEZ Skalka, ktorá je záložnou lokalitou pre medzisklad vyhoreného jadrového paliva.
Pracovisko Bukov:
Cieľom výskumných prác na tomto pracovisku je získavanie podporných dát, argumentov a skúseností dôležitých na preukázanie bezpečnosti a realizovateľnosti úložiska v jednotlivých lokalitách a na výber finálnej lokality. Pracovisko je umiestnené v hĺbke 550 m pod povrchom na úrovni 12. horizontu uránovej bane Rožná. Vlastné výskumné pracovisko tvorí systém chodieb, rozrážok a vrtných komôr v rôznych profiloch, s celkovou dĺžkou 130 metrov razených metódou hladkého výlomu (tzv. soft blasting). Prvé experimenty na pracovisku sa týkajú: monitorovania parametrov podzemnej vody vytekajúcej z podložia (prietok, pH, Eh, meranie obsahu izotopu 14C, atď.), testovania technológií razenia tunelov v danom type podložia (hlavne testovanie tzv. soft blastingu) a následného skúmania ovplyvnenej oblasti z hľadiska dlhodobej stability a bezpečnosti, testovania koróznej odolnosti rôznych druhov kovových materiálov v danom prostredí (viacero druhov ocele, meď...), skúmania geologických a geomorfologických podmienok, prípravy testovania správania sa bentonitu a cementov ako výplňových a uzatváracích materiálov.
Podzemné výskumné pracovisko Bukov bude slúžiť predovšetkým na realizáciu výskumných prác zadávaných SÚRAO, ale priestory laboratória budú môcť využívať aj medzinárodné vedecké tímy, vysoké školy a ďalšie inštitúcie. Zároveň investícia vytvorí zhruba 50 pracovných miest, predovšetkým pre zamestnancov uzatváranej uránovej bane nachádzajúcej sa v lokalite. Predpokladané náklady na výstavbu a prevádzku uvedeného laboratória sú odhadované na približne 1 miliardu českých korún.
Pracovisko Skalka, v údolí rieky Nedvědičky u Rožné, záložná lokalita pre centrálny medzisklad VJP. Lokalita má vydané platné územné rozhodnutie a stavebné povolenie a bola zahájená prvá etapa výstavby, ktorou je vybudovanie záchytného bazénu podzemnej vody. Vlastná prieskumná štôlňa je tvorená tunelom dlhým 400 m s rozrážkami do strán, kde sa robia ďalšie výskumné vrty.
Osobná prehliadky oboch pracovísk bola veľmi zaujímavá i vzhľadom k tomu, že na Slovensku podobné pracoviská zatiaľ nemáme.
Neskôr účastníci stretnutia pokračovali vo výmene skúseností k problematike jadrových lokalít a obcí v nich sa nachádzajúcich.
Informáciie nájdete i na : https://www.obkjedu.cz/2019/navsteva-v-podzemi-%E2%80%93-setkani-obk-se-slovenskymi-oik/
ZMO, región JE Jaslovské Bohunice
Sídlo združenia a kancelárie:
Ulica Paulínska 513/20, 917 01 TRNAVA